ساعت فروشی امجدی

این پروژه یک مغازه 45 متری است با نیم طبقه‌ای 15 متری که باید برای فروشگاه مولتی برند ساعت طراحی می‌شد.
مغازه استیجاری است. معمولا در کارهای تجاری که ملک استیجاری هست، یک مسأله و چالش مشترک در کار وجود دارد که محدودیت‌هایی برای طراحی فضا ایجاد می‌کند.
اینکه کارفرما درخواست دارد در بهینه‌ترین حالت ممکن کمترین هزینه را روی بدنه‌ی اصلی ملک داشته باشد و بودجه مورد نظر، روی آبجکت‌هایی که قابل جابه‌جایی هستند هزینه شود که در صورت جابه‌جایی مغازه بتواند وسایل داخل فضا را به ملک بعدی منتقل کند.
از دیگر چالش‌های کار این بود که تیم ما حق تخریب یا تغییر اساسی در وضع موجود رو نداشت.
سقف کاذب مغازه از تایل‌های پی‌وی‌سی کار شده بود که از لحاظ بصری هم عنصری زائد و زشت بودند و هم نامناسب برای کانسپت اصلی کار.
تصمیم گرفتیم تایل‌ها رو برداریم و سقف وافل بتنی زیرش رو با کمترین هزینه و اصلاحت خیلی کم مرتب کنیم و حفظش کنیم.
سرامیک طرح بتن کف رو حفظ کردیم و دیوارها رو فقط رنگ زدیم.
با توجه به اینکه نمیشد روی بدنه بیرون نما تابلو کار کرد پیشونی نیم طبقه فرصت خیلی خوبی بود برای اجرای تابلوی اصلی.
پیشونی رو شاسی کشی کردیم و روی اون رو با ام‌دی‌اف خام کاور کردیم و رنگ زدیم و همین شد تابلوی اصلی مغازه.
پله‌ی انتهای مغازه رو نه میتونستیم حذف کنیم و نه میشد اونو حفظ کرد. روی پله و بدنه پله رو هم با ام‌دی‌اف خام کاور کردیم و رنگ زدیم. زیر پله شد انبار جعبه‌های ساعت و جلوی اون کانتر فروش رو کار کردیم.
کنار کانتر در نقطه شروع پله یک آیینه قدی با نورپردازی متمرکز تعبیه شده برای پرو ساعت.
با توجه به عرض کم‌ مغازه چیدمان ویترین‌ها در طول کشیدگی مغازه شکل گرفت تا کاربر به راحتی بتواند در فروشگاه حضور یابد قدم بزند و در حرکت او برای دید مسلط به ویترین‌ها هیچ تداخل و مزاحمتی ایجاد نشود.
با بودجه محدودی که داشتیم مجبور بودیم ویترین‌ها رو خودمون بسازیم که هزینه‌ها را تا حدود زیادی کنترل کنیم، پایه ویترین‌ها پروفیل آهنی و بدنه اون رو با ام‌دی‌اف معمولی و قسمت نمایش رو شیشه 8میلیمتر در نظر گرفتیم.
شیشه روی ویترین‌ها برای نمایش بهتر ساعت‌ها به صورت مورب طراحی شده و همچنین پایه‌های فلزی بصورتی اجرا شده که هم وزن بالای ویترین رو تحمل کنن و هم جلوی ویترین پاگیر نشود.
ویترین‌های جلوی ورودی مغازه، استندهای وسط مغازه و قفسه‌های روی دیوار رو با ام‌دی‌اف خام کار کردیم و هیج رنگی رو به اون‌ها نزدیم تا هزینه ساخت رو حتی نسبت به ویترین‌های اصلی پایین‌تر بیاریم.
با وجود تمام محدودیت‌های پروژه، این کار در نهایت تواضع خود از زیباترین و جذاب‌ترین کارها برای دفتر ما شد.