خانه بیرانوند

ايده اوليه طراحي اين خانه ايجاد يك شاه نشين سنتي در بهترين نقطه ي اين خانه بود ! اين شاه نشين بايد به گونه اي جانمايي ميشد كه در كنار مبلمان مدرن مابقي فضاهاي خانه همنشيني داشته باشد ! يك سكوي ١٦ متر مربعي با سه پله ارتفاع كه هم به فضاهاي داخلي اشراف دارد و هم با توجه به جانمايي يك پنجره قدي بزرگ منظر خيلي خوبي از حياط پشتي و باغچه ميگيرد ! دسترسي مستقيم به آشپزخانه دارد و با متكا و بالش مبله شده است ! بي درنگ آدم تحريك ميشود به آنجا برود و لم بدهد ! و البته يك چاي گل دم كه حس فضا را تكميل كند !
ما ميخواستيم در عين حال كه خانه با اين بازسازي تبديل به يك خانه مدرن ميشود و پاسخگوي مسائل جديد خود هست ، كماكان درخدمت يك خانواده سنتي باشد! پدر و مادر ميان سالي كه بهترين لحظاتشان را قرار است در اين خانه در كنار فرزندان ، نوه ها ، عروس ها ودامادهايشان سپري كنند ! خانه اي كه هميشه ميزبان مهمان هايي است از خانواده گرفته تا فاميل و اقوام !
ميشود ظاهري سراسر امروزي و مدرن داشت ولي حال و هوا و صفاي خانه هاي قديمي روستايي را داشت ! خانه هايي بهينه از هر نظر ! خانه هايي بي ادعا بدون هيچ تلاشي براي تظاهر و خودنمايي! خانه هايي بدون هيچ عنصر اضافه و تزييني ! خانه هايي متناسب با اقليم ، اقتصاد ، فرهنگ و هر انچه ضرورت و الزامي كه در زمان و مكان خاص خود وجود داشت ! خانه هايي كه خالصانه در خدمت زندگي ساكنانشان بودند و ديگر هيچ ! خانه هايي كه به معناي واقع خانه بودند !
ما براي رسيدن به چنين ايده آلي بيش ازينكه در گذشته كنكاش كنيم نگاهمان به امروز است ! گذشته به ما آموخت كه پاسخ سوالاتمان را در زمانه خويش جستجو كنيم !

خانه بيرانوند يك خانه دو طبقه است كه در طبقه همكف يك آشپزخانه و حمام و دستشويي قراردارند همراه با يك فضاي پذيرايي پيوسته كه متشكل از فضاي تماشاي تلويزيون كه مبلمان مدرن دارن ، فضاي نهارخوري و فضاي نشيمن سنتي اصلي يا همان شاه نشين ، يك راه پله ي فلزي شيشه اي ارتباط عمودي بين طبقات را فراهم ميكند و در طبقه بالا نيز سه عدد اتاق خواب و نشيمن دوم قرار دارند !
نماي ساختمان در نهايت سادگي كار شده و با متريال اندود سيماني ليسه رنگ شده پوشش داده شده است! بازشو ها در جهت حفظ محرميت ، امنيت و همچنين دفع تابش نور نامطلوب غرب داراي شيد هاي عمودي فلزي هستند كه در عين حال به الماني در نماي بيروني ساختمان تبديل شده و كنتراستي را با سطح سفيد ساده نما ايجاد كرده اند !
سقف شيب دار موجود ازين جهت انتخاب شده كه مقرون به صرفه ترين سيستم سازه اي براي افزودن يك طبقه به اين ساختمان است