سپه سرام

سپه سرام

سپه سرام يك فروشگاه كاشي و سراميك با سابقه است كه در اين مقطع زماني تصميم به تغيير در ديزاين و دكوراسيون مغازه ي خود گرفته است ، طراحي حاضر حاصل ساعت ها گفتگو و تبادل نظر بين تيم معماري و كارفرما است ، فارغ از مسائل فني معماري هميشه در هر شغلي نكته هايي هست كه فقط از طريق كارفرما ميتواند به معمار منتقل شود و عمدتا شنيدن اين نكات هميشه براي ما جذاب است چرا كه ما ميدانيم تركيب اين اطلاعات و دانش فني و هنري معمار همواره ميتواند منجر به خلق آثار ارزشمندي شود !

مهم ترين مساله اي كه در طراحي اين پروژه مد نظر ما بود حالت نمايش سراميك ها بود ! ما طبق روال معمول كارهايمان هميشه قبل از شروع يك كار جديد نگاهي به نمونه كارهاي انجام شده در آن حوزه مي اندازيم و براي اين كار نيز چندين فروشگاه سراميك فروشي را بصورت حضوري و مجازي رصد كرديم ! الگوهاي اشتباه زيادي در اين فروشگاه ها قابل ملاحظه است مثلا در خيلي از فروشگاه ها براي نمايش جنس هاي خاص اقدام به ايجاد احجامي با فرم هايي در ويترين ها شده است ( علي الخصوص براي كاشي استخري ها ) كه از نظر ما اين يك كار اشتباه است ، مخاطب در نگاه اول فرم را مي‌بیند ، بعد در گام دوم ممكن است متوجه متريال تشكيل دهنده آن هم شود ! و گاها مخاطب اصلا توجهي به متريال تشكيل دهنده ي فرم ندارد ! مضاف بر اين در حجم كار شده امكان نمايش تك به تك تايپ هاي متريال مدنظر با شرايط مطلوب وجود ندارد !
از ديگر الگوهاي اشتباه چسباندن سراميك ها به ديوارها برا نمايش شكل كارشده ي آنهاست!در اين نوع نمايش مگر با اتيكت مشتري را متوجه كرد كه اين سراميك سراميك پوشش ديوارهاي مغازه نيست و از اجناس قابل فروش است !

طرحي كه از جانب ما به كارفرما پيش نهاد شد طرحي بود كه خيلي رك و پوست كنده تمام اجناس را به تفكيك به مشتري معرفي ميكرد ، مثل يك آلبوم عكس كه تمام صفحاتش باز شده اند و جلوي چشمان مخاطب قرار گرفته اند !
در طراحي كلي سعي شد چيزي تحت عنوان ويترين براي مغازه در نظر گرفته نشود چرا كه منجر به كورشدن ديد عابرين به داخل مغازه ميشد! و در عوض در كنارها استندهاي ايستاده اي كار شد كه با يك زاويه خاص به سمت خيابان چرخيده ميشدند ، اينها خود نقش ويترين را داشتند كه ديد به داخل مغازه را نيز مختل نكرده بودند و تنوع جنس بيشتري را هم به نمايش ميگذاشتند ، در طراحي اين استندها سعي شد از حداكثر ارتفاع ممكن نيز استفاده شود و قالب هاي سراميك كه در ارتفاع هاي مختلف آن قرار ميگرفتند براي بهتر ديده شدن با زاويه هاي متفاوتي نصب ميشدند .
استندهاي كشويي كه سراميك هاي اسلب قواره بزرگ را نمايش ميدادند به انتهاي مغازه منتقل شدند و در قسمت انتهايي مغازه نيز با استفاده از سراميك استخري و تركيب با سراميك اسلب يك توتم براي جانمايي لوگو و لوگوتايپ مغازه در نظر گرفته شد !
در قسمت مياني مغازه نيز احجامي نسبتا پيچيده با سراميك اسلب كار شد كه قسمتي از آنها كاركرد كانتر فروش را داشتند و قسمتي نير استندهايي براي نمايش اشيا دكوري بودند ! هدف ازين كار نمايش نمونه كاري از حجم سازي با سراميك اسلب بود كه اين روزها در بازار بسيار خواهان دارد . بايد توجه شود كه دراين قسمت ما صرفا قصد داشتيم تكنيك اجرايي مذكور و قابليت هاي استفاده ازين نوع سراميك را نشان دهيم و هدف صرفا نمايش آن متريال خاص نبود چرا كه سراميك هاي اسلب بصورت جداگانه در استندهاي كشويي نماش داده ميشوند . در امتداد همين رديف وسط چندين استند كوچك كه ارتفاع زير يك متر داشتند جانمايي شد براي نمايش تعدادي از سراميك هاي عرض يك متر و كمتر ، در طراحي تابلوي بيروني اين مغازه و همچنين محوطه پياده رو سعي شد از انواع سراميك هاي موجود استفاده شود .