خانه آقای امجدی

این خانه ویلایی دو طبقه که قبلا طبقه بالای اون توسط تیم ما بازسازی شده بود حدودا 300 متر زیربنا داشت.
جناب امجدی از ما خواستن طبقه همکف این خونه رو که حیاط فوق العاده ای هم رو به جنوب داشت بازسازی کنیم.
ساختمان بلافاصله پس از درب ورودی یک سالن وسیع و یکدست داشت. در انتهای اون آشپزخانه قرار می‌گرفت که با پارتیشن‌‌های سلبی از سالن جدا شده بود و بالای آشپزخانه وید نورگیر عریضی نصف آشپزخانه رو در برمیگرفت. آشپزخانه با اینکه بسیار عریض بود و متراژ زیادی داشت ولی کارفرما از فضای کم و ناکارآمد اون بسیار شاکی بود.
اتاق‌های خواب در قمست غربی بنا بصورت اتوبوسی پشت سر هم قرار داشتند یک اتاق از نورگیر بالای آشپزخانه و اتاق دیگر از حیاط نور میگرفتند.
چالش و محدودیت اصلی پروژه سیستم سازه‌ای ساختمان و همچنین درخواست‌های کارفرما بود که نمیخواستند در جای‌گذاری اتاق‌ها تغییری ایجاد شود.
موضوع اصلی و مهم که برای ما مطرح بود تقسیم فضایی این سالن بزرگ در بهینه ترین حالت خود با کمترین پرت فضا، که همزمان باید یکدست بودن و میدان دید وسیع اون هم‌حفظ میشد.
تصمیم گرفتیم که فضاها رو نه با پارتیشن‌های سلب که با ایجاد اختلاف تراز در فضاهای مختلف و همچنین حرکت سقف‌های کاذب و چندین دیوار بریده بریده که منجر به تقسیم فضا شده و همزمان دارای ترنسپرنسی مابین فضاها هستند، استفاده کنیم.
ورودی با یک جاکفشی و قفسه فلزی از دیگر فضاها مرزبندی شد تا مستقیما وارد سالن نشویم. کنار ورودی، فضای پذیرایی رو از دیگر فضاها جدا کردیم و چند پله اونو پایین تر بردیم به صورتی که تراز کف اصلی 50 سانتیمتر‌ بالاتر از پذیرایی قرار میگرفت.
پذیرایی با یک پنجره عریض قدی با حیاط ارتباط مستقیم داشت.
آشپزخانه از کف اصلی دو پله بالاتر قرار میگرفت، فضای اصلی آشپزخانه در زیر وید نورگیر طراحی شد. یک میز صبحانه خوری همتراز با آشپزخانه و در امتداد کابینت‌ها، هم‌مرز با فضای هال روی سکویی طراحی شد.
در انتهای غربی آشپزخانه فضایی برای میز غذا خوری تعبیه شد که بالاترین تراز فضاها را داشت، این فضا با آشپزخانه ارتباط مستقیم داشت و ورودی اصلی اون از قسمت هال با یک قوس نیم دایره تعریف شد.
فضای مابین غذاخوری و پذیرایی که عرض کمی داشت برای تلویزیون در نظر گرفته شد که میتونستیم یه چستر روبروی اون قرار بدیم.
در فضای حیاط جای دو تا پارک ماشین و همچنین یک آلاچیق با سقف متحرک در نظر گرفته شد و دور تا دور آلاچیق رو باغچه کار کردیم.
نمای ساختمان با کمترین هزینه ممکن با ملات سیمان تگری اندود شد و روی اون رو با رنگ نمای نانو عایق کردیم