طراحی نما ساختمان آقای طاهری

 

این کار از معدود پروژه‌هایی بود که دفتر ما در حوزه طراحی نمای ساختمان انجام داده چرا که بر این باوریم نمای ساختمان جزئی از ساختمان هست و جدای از کلیت آن نیست.
پس از ارجاع کار به دفتر و بررسی‌های اولیه خوشبختانه ساختمان در مرحله‌ای بود که فرصت پیوند دادن نما به کلیت ساختمان و ایجاد تغییرات اساسی وجود داشت.
ساختمان در دوجهت نور میگیرفت و چالش اصلی پروژه جهت شرقی_غربی ساختمان بود که فضاهای پذیرایی و آشپزخانه از نمای اصلی، نور غرب(مزاحم و آزارنده) میگرفتند.
با ایجاد بازشوهای قدی و عریض برای پذیرایی و آشپزخانه سعی کردیم نور لازم و ویو مناسب رو برای فضا تامین کنیم و البته برای در امان ماندن از نور غرب، جداره اصلی ساختمان در قسمت بازشوها نیم متر عقب نشینی کرد و دور تا دور هر پنجره ورق‌های فلزی به طول نیم متر از لبه پنجره رو به بیرون نصب شده تا مجموعا یک سایه‌انداز یک متری روی هر پنجره ایجاد شود و این حرکت کانسپت اصلی این پروژه رو شکل داد.
پشت هر‌ پنجره باغچه‌هایی در طول آن کار شد تا علاوه بر جلوه‌ی زیبا خود با ایجاد پوشش گیاهی تا حدی ورود گرما و گرد و خاک را به داخل کاهش دهد.
ورودی تراس جلوی آشپزخانه در پلان قبلی از پذیرایی بود و آشپزخانه دسترسی مستقیم به تراس نداشت و نور کافی این فضا تامین نمیشد.
ما تراس را عریض‌تر کردیم و ورودی اون رو با یک درب شیشه‌ای از داخل آشپزخانه تأمین کردیم. در این حالت نور فوق‌العاده با کیفیتی از کنار وارد آشپزخانه می‌شود و در بهترین حالا خود قرار میگیرد.
از دیگر چالش‌های مهم هر ساختمان نماهای جانبی اون هستن که معمولا به دلیل هزینه های اضافی پوشش خاصی برا آن‌ها انتخاب نمی‌شود و جدای از کلیت آن به حال خود رها می‌شوند.
با انتخاب متریال مناسب با توجه به شرایط مالی پروژه توانستیم این کلیت را حفظ کنیم.
متریال اصلی را سیمان لیسه کار کردیم و روی آن با رنگ نانوی سفید پوشش داده شد تا هم عایق رطوبتی کل ساختمان باشد و هم زیبایی مد نظر ما را تامین کند و هم نماهای جانبی را پوشش دهد.