فروشگاه پینک پیگ

فروشگاه پینک پیگ یکی از پر چالش ترین پروژه انجام شده توسط تیم ما بود . مغازه ای که برای این کار در نظر گرفته شده بود تقریبا در تمام زوایا قناسی داشت و در تمام اجزای آن ناهماهنگی ها و زوائدی دیده میشد . ما باید به گونه ای عمل میکردیم که در عین حال که تمام زوائد موجود را میپوشاندیم قناسی ها و ناهماهنگی ها را هم حل میکردیم و خوشبختانه همینطور هم شد ! امروز اگر کسی وارد این مغازه میشود مطلقا متوجه قناسی و یا نا هماهنگی نمیشود و همه ی جزییات به بهترین شکل در سرجای مناسب خود قرار گرفته اند . ایده ی رنگ صورتی از جانب خود کارفرما مطرح شد و پس از ارائه ی چند آلترناتیو با تم صورتی در ترکیب با رنگهای دیگر بالاخره با این طرح  صورتی و سفید موافقت شد . به گونه ای که زمینه کار تمام صورتی در نظر گرفته شد البته در سه پرده ی مختلف وبرای تمام کارهای فلزی داخلی رنگ سفید در انتخاب گردید. یکی از درخواست های کارفرما تامین حداکثر گنجایش ممکن در قفسه ها و انباری ها بود و به همین جهت ما در طراحی قفسه ها معمولا در قسمت های پایین دست کمد های درب داری را برای انبار کردن اجناس در نظر گرفتیم .  در جانمایی قفسه های دیواری سعی کردیم با یک چرخش 45 درجه ای در راستای عمود بر ضلع بر مغازه دید بهتری را از بیرون به داخل برای این قفسه ها ایجاد کنیم . در نورپردازی این فضا سعی کردیم با کمترین هزینه در عین حال که نور های مدنظر را برای قسمت های مختلف تامین میکنیم عناصر نورپردازی راخود به المان هایی دکوراتیو تبدیل کنیم.

سوخاری آیمن

این پروژه که در پاییز سال 1402 انجام شد شعبه ی سوم فست فود آیمن میباشد که تیم ما در طراحی و اجرای شعبات قبلی آن نیز با این مجموعه همکاری هایی را داشته است . فضای داخلی به دو قسمت آشپزخانه و فضای پذیرایی و فروش تقسیم میشود ، در آشپزخانه آن سعی شده که تمام امکانات لازم برای کار فراهم شود . از آنجایی که ما بر روی جداره ی نما نمیتوانسیم دخل و تصرف اساسی داشته باشیم حداکثر تلاشمان را برای جلب توجه در داخل مغازه انجام دادیم ، ما یک رنگ نارنجی را برای زمینه ی کار انتخاب کردیم ، رنگی که با نورپردازی داخلی به جذابیت آن اضافه میشود و بخوبی توجه هر عابر پیاده و سواره ای را به خود جلب میکند .  ازآنجایی که ملک موجود ازمساحت کافی برای چیدمان میزوصندلی کافی برخوردار نبود کارفرما از ما خواست که برای بهسازی وضعیت پیاده رو نیز فکری بکنیم به گونه ای که شرایط مناسبی برای چیدمان تعداد میز و صندلی فراهم شود . فضای پیاده رو مساحت زیادی داشت و با مغازه کناری که یکی دیگر از شعبات این مجموعه بود مشترک بود یه همین خاطر ما قسمتی از آن را برای فضای پارک ماشین مشترک هردو مغازه مناسب سازی کردیم و بقیه فضاها را نیز برای چیدمان میزو صندلی در اختیار شعبات قرار دادیم . به دلیل مساحت زیاد این پیاده رو و محدودیت منابع مالی ما نمیتوانستیم از متریال گران قیمتی برای پوشش این سطح استفاده کنیم و انتخاب ما برای این فضا تایل های بتنی قواره کوچک بود که با یک الگوریتم خاص در کنار هم چیده میشدند که هم زیبایی خاصی به این فضا میدادند و هم از نظر مالی بسیار مقرون بصرفه بودند  .

پنت هاوس نیوشا

پروژه پنت هاوس نیوشا یکی از بزرگترین (حدودا 1400 متر ) و مجلل ترین پروژه های مسکونی ساخته شده در استان لرستان است که توسط دفتر معماری ارژن طراحی و اجرا گردیده است.

این پروژه قبلا توسط تیم معماری دیگری طراحی و تا مرحله ی سفت کاری اجرا شده  ولی به دلایلی برای سالها نیمه کاره رها شده بود ، شواهد و قرائن نشان میداد که طراحی صورت گرفته یک طراحی کلاسیک است . هزینه های زیادی برای طرح قبلی صرف شده بود ولی اکثر قسمت ها طی این سالیان تخریب شده بود و از طرفی طرح کلاسیک موجود نیز اصلا مورد تایید ما نبود و ازینرو تلاش کردیم کارفرما را قانع کنیم که یک طرح مدرن را جایگزین طرح کلاسیک قبلی کنیم .

قسمت های زیادی را تخریب کردیم ولی علی رغم میل باطنی مجبور به حفظ یکسری قسمت ها نیز شدیم ، مانند استخر لوبیایی شکلش با کلی پرت فضا، هزینه ی زیادی بابت تاسیسات آن شده بود و ملاحضات مالی پروژه ما را مجبور کرد که با آن کنار بیاییم . پنجره ها نیز از آن دست عناصر بودن که به واسطه ی اجرای نمای بیرونی کل ساختمان امکان تغییر در اندازه یا جانمایی آنها برای ما مقدور نبود .

پروژه از چشم انداز های بی نظیری برخوردار بود ، ما ازهرچهار طرف به مناظر شهر و کوه های اطراف دید داشتیم . واحد مذکور دو طبقه ی بالایی یک ساختمان مسکونی 8 طبقه را شامل میشد بعلاوه تمام سطح 350 متری پشت بام و فضاهایی در هم کف بعنوان پارکینگ اختصاصی ، انبار ، حیاط و همینطور یک آسانسور اختصاصی .

یک پلان جدید بر اساس وضع موجود طراحی شد ،و در ادامه این طرح در راستای پرداختن به ریزترین جزییات توسعه پیدا کرد ، سعی کردیم هیچ چیز را از قلم نباندازیم ، همه چیز از نظم معماری تبعیت کند از عناصر اصلی معماری گرفته تا جزییات کوچکی مثل کلید و پریز دریچه هوا ، چراغ ها و…..

یک ووید در مرکزیت طرح قرار گرفت که ارتباطات عمودی بین طبقات را فراهم میکرد و از طریق یک راه پله طبقه ی اول را به طبقه ی دوم و سپس پشت بام ( روف گاردن ) متصل میکرد

مهم ترین قسمت بام فضایی مسقف بود با جداره ها و سقف شیشه ای که متشکل میشد از یک اتاق نشیمن مناسب برای دورهمی ها که به امکانات سرمایش و گرمایش مجهز بود و همچنین یک بهار خواب و نورگیر برای ووید اصلی . یک سایبان باز و بسته شونده اتوماتیک را بالای سقف شیشه ای اجرا کردیم که امکان استفاده از فضاها را در تمام شرایط جوی علی الخصوص روزهای گرم تابستان فراهم آورد .

تا دلتان بخواهد گل و گیاه در فضاهای داخلی و بیرونی آن کاشتیم ، روی بام و قسمت هایی از فضای داخلی باغچه هایی را کار کردیم که قابلیت کاشت انواع درخت  و بوته را داشتند . نگهداری ازین فضای سبز اصلا کار سختی نیست ما یک سیستم آبیاری اتوماتیک را برای آن نیز در نظر گرفتیم .

از یک تیم حرفه ای برای طراحی و اجرای تاسیسات مکانیکی این ساختمان کمک گرفتیم ، مهندس شهاب محمدخانی و تیم توانمندشان زحمت این کار را قبول کردند . ساختمانی با این سطح از رفاهیات قطعا تاسیسات پیچیده و حرفه ای را میطلبید ، از سیستم های سرمایشی و گرمایشی گرفته تا تاسیسات استخر ، آب ، فاضلاب ،گاز ، برق و…

تاسیسات این پروژه واقعا  سنگین و پیچیده  بود ، فضای داخلی سقف کاذب ها تماما پرشده بود از لوله و کانال و کابل … قطعا بدون هماهنگی دقیق بین تیم های تاسیساتی و برق با تیم معماری انجام این کار شدنی نبود

عملیات اجرایی پروژه پنت هاوس نیوشا در زمستان 1400 به پایان رسید ولی متاسفانه به دلایلی هیچوقت فرصت عکاسی ازین پروژه برای ما مهیا نشد ، البته مداخله های سلیقه ای کارفرما در قسمت های مهمی ازین پروژه که موجب مغایرت با طرح اولیه ما شد هم در بی انگیزگی ما برای این مساله بی اثر نبود

سپه سرام

سپه سرام

سپه سرام يك فروشگاه كاشي و سراميك با سابقه است كه در اين مقطع زماني تصميم به تغيير در ديزاين و دكوراسيون مغازه ي خود گرفته است ، طراحي حاضر حاصل ساعت ها گفتگو و تبادل نظر بين تيم معماري و كارفرما است ، فارغ از مسائل فني معماري هميشه در هر شغلي نكته هايي هست كه فقط از طريق كارفرما ميتواند به معمار منتقل شود و عمدتا شنيدن اين نكات هميشه براي ما جذاب است چرا كه ما ميدانيم تركيب اين اطلاعات و دانش فني و هنري معمار همواره ميتواند منجر به خلق آثار ارزشمندي شود !

مهم ترين مساله اي كه در طراحي اين پروژه مد نظر ما بود حالت نمايش سراميك ها بود ! ما طبق روال معمول كارهايمان هميشه قبل از شروع يك كار جديد نگاهي به نمونه كارهاي انجام شده در آن حوزه مي اندازيم و براي اين كار نيز چندين فروشگاه سراميك فروشي را بصورت حضوري و مجازي رصد كرديم ! الگوهاي اشتباه زيادي در اين فروشگاه ها قابل ملاحظه است مثلا در خيلي از فروشگاه ها براي نمايش جنس هاي خاص اقدام به ايجاد احجامي با فرم هايي در ويترين ها شده است ( علي الخصوص براي كاشي استخري ها ) كه از نظر ما اين يك كار اشتباه است ، مخاطب در نگاه اول فرم را مي‌بیند ، بعد در گام دوم ممكن است متوجه متريال تشكيل دهنده آن هم شود ! و گاها مخاطب اصلا توجهي به متريال تشكيل دهنده ي فرم ندارد ! مضاف بر اين در حجم كار شده امكان نمايش تك به تك تايپ هاي متريال مدنظر با شرايط مطلوب وجود ندارد !
از ديگر الگوهاي اشتباه چسباندن سراميك ها به ديوارها برا نمايش شكل كارشده ي آنهاست!در اين نوع نمايش مگر با اتيكت مشتري را متوجه كرد كه اين سراميك سراميك پوشش ديوارهاي مغازه نيست و از اجناس قابل فروش است !

طرحي كه از جانب ما به كارفرما پيش نهاد شد طرحي بود كه خيلي رك و پوست كنده تمام اجناس را به تفكيك به مشتري معرفي ميكرد ، مثل يك آلبوم عكس كه تمام صفحاتش باز شده اند و جلوي چشمان مخاطب قرار گرفته اند !
در طراحي كلي سعي شد چيزي تحت عنوان ويترين براي مغازه در نظر گرفته نشود چرا كه منجر به كورشدن ديد عابرين به داخل مغازه ميشد! و در عوض در كنارها استندهاي ايستاده اي كار شد كه با يك زاويه خاص به سمت خيابان چرخيده ميشدند ، اينها خود نقش ويترين را داشتند كه ديد به داخل مغازه را نيز مختل نكرده بودند و تنوع جنس بيشتري را هم به نمايش ميگذاشتند ، در طراحي اين استندها سعي شد از حداكثر ارتفاع ممكن نيز استفاده شود و قالب هاي سراميك كه در ارتفاع هاي مختلف آن قرار ميگرفتند براي بهتر ديده شدن با زاويه هاي متفاوتي نصب ميشدند .
استندهاي كشويي كه سراميك هاي اسلب قواره بزرگ را نمايش ميدادند به انتهاي مغازه منتقل شدند و در قسمت انتهايي مغازه نيز با استفاده از سراميك استخري و تركيب با سراميك اسلب يك توتم براي جانمايي لوگو و لوگوتايپ مغازه در نظر گرفته شد !
در قسمت مياني مغازه نيز احجامي نسبتا پيچيده با سراميك اسلب كار شد كه قسمتي از آنها كاركرد كانتر فروش را داشتند و قسمتي نير استندهايي براي نمايش اشيا دكوري بودند ! هدف ازين كار نمايش نمونه كاري از حجم سازي با سراميك اسلب بود كه اين روزها در بازار بسيار خواهان دارد . بايد توجه شود كه دراين قسمت ما صرفا قصد داشتيم تكنيك اجرايي مذكور و قابليت هاي استفاده ازين نوع سراميك را نشان دهيم و هدف صرفا نمايش آن متريال خاص نبود چرا كه سراميك هاي اسلب بصورت جداگانه در استندهاي كشويي نماش داده ميشوند . در امتداد همين رديف وسط چندين استند كوچك كه ارتفاع زير يك متر داشتند جانمايي شد براي نمايش تعدادي از سراميك هاي عرض يك متر و كمتر ، در طراحي تابلوي بيروني اين مغازه و همچنين محوطه پياده رو سعي شد از انواع سراميك هاي موجود استفاده شود .

خانه ملکی

خانه‌ی آقای ملکی یک ساختمان ویلایی قدیمی بود که مالک پس از خرید آن، شخصا برای بازسازی آن اقدام کرده بود.
با توجه به شکل هندسی ملک که مستطیلی کشیده ولی باریک به عرض 4.76 متر و طول 19.50 متر بود طراحی پلان و جانمایی فضاها برای کارفرما عملا غیر ممکن بود و بطوریکه پس از تقویت سازه ساختمان به این نتیجه رسیده بوند که کار را به یک تیم تخصصی واگذار کنند.
کار به ما ارجاع شد‌. ساختمان دارای دو طبقه با سازه‌ای ضعیف که فقط از جهت ورودی حیاط و در معبر اصلی نور میگرفت.
درخواست کارفرما یک واحد دوبلکسی دو خوابه و همچنین طراحی روف گاردن بر روی پشت بام بود.
چالش اصلی پروژه تامین نور فضاها و همچنین چیدمان و ارتباط عمودی دو طبقه با یکدیگر بود.
از سمت ورودی، حیاطی با طول 5 متر در نظر گرفته شد که هم به عنوان پارکینگ رو باز استفاده شود و هم، مرز نورگیری به فضاهای داخلی نزدیکتر باشد.
بلافاصله پس از حیاط، درب ورود به ساختمان یک فضای رخت آویز و کفشکن ورودی داخلی را تعریف میکنند. بعد از ورودی فضای پذیرایی با پنجره‌ای عریض مشرف به حیاط بود که انتهای آن آشپزخانه‌ای مفصل با جزیره‌ای چند کاربره طراحی شده.
در انتهای ملک و کورترین نقطه آن یک نورگیر به موازات ضلع کوچکتر، از ابتدا تا انتهای مرز ساختمان به عرض 1.20 متر ایجاد کردیم. و نور رو از سقف به طبقه همکف وارد کردیم.
در همکف و زیر این نورگیر پله‌های دسترسی به طبقه دوم با سه بازو کار شد. و در فضایی بین این پله و آشپزخانه سرویس های بهداشتی را قرار دادیم .
دیوار سرویس بهداشتی و دیوار آشپزخانه مشترک بودن ولی پیش آمدگی آن به حدی بود که دید مستقیم به در ورودی توالت نبود .
در طبقه دوم با حرکت بازوی آخر پله روی دیوار جانبی فرصتی ایجاد شد تا اتاق اول را همجوار با پله در نظر بگیریم و راهروی اصلی طبقه از کنار در اتاق عبور میکرد. پنجره‌ای از اتاق به فضای پله باز شد و نورگیر انتهایی، همزمان نور را به دو فضای پله و اتاق وارد میکرد.
اتاق دوم رو در ضلع جلویی ساختمان مشرف به حیاط در نظر گرفتیم اتاقی که تراس کوچکش آن را به فضای بیرون وصل میکرد.
حمام مفصلی چسبیده به دیوار اتاق خواب اصلی طراحی شد که به راحتی فضای تمام تجهیزات را تامین میکرد.
فضای بین اتاق‌ها که نه نور کافی و نه ابعاد مناسبی داشت تنها مسیر ممکن برای ارتباط با پشت بام بود.
تصمیم گرفتیم سقف این قسمت رو برداریم و روی سقف با ایجاد یک نورگیر هم بتونیم نور رو به فضا وارد کنیم و هم پله ارتباطی به پشت بام را توی همین نورگیر طراحی کنیم.
در نهایت پله‌ها به صورتی طراحی شد که فضای زیرش را بتوانیم به عنوان انبار و جلوی آن را برای فضای خدماتی استفاده کنیم.

فروشگاه لباس جرسه

.

جرسه نام يك فروشگاه مولتي برند لباس ايراني است ، اين فروشگاه قصد داشت شعبه جديد خود را در مجتمع تجاري اوپال تهران راه اندازي كند ، براي اين كار واحد نسبتا بزرگي از اين مجتمع را اجاره كرده بود ، واحدي كه وجه تمايزش با ديگر واحدها اجازه دخل تصرف در قسمتي از فضاي بيروني بود . همانطور كه از عنوان اين فروشگاه پيداست اجناس زيادي از برند هاي مختلف قرار بود در اين فروشگاه عرضه شوند كه بواسطه ي تنوعي كه در شكل اين اجناس وجود دارد شرايط متفاوتي براي نمايش را نيز ميطلبیدند و از طرفي حضور اين برندها در اين فروشگاه هم هميشگي نيست يعني همواره برندهاي جديد اضافه ميشوند يا برندهايي حذف ميشوند !  ما بايد در طراحي قفسه ها و رگال براي اين حجم از تنوع در شكل و سايز و مدل چاره انديشي ميكرديم . براي اينكار ما حتي الامكان سعي كرديم به مدلي منعطف دست يابيم مثلا استندهاي ايستاده كه پروفيلهايي با يراق پيچ و مهره براي آويز لباس دارند كه قابليت تنظيم ارتفاع و چرخش دارند ، و علاوه بر اين سعي شد براي هركدام از اجناس فضاي نمايش خاصي طراحي شوند مثلا استند ها و رگالهايي براي انواع تيشرت و شلوار و پيرهن ، استند مخصوص جوراب ، استند كلاه، استند اكسسوري ، ويترين زيورآلات ، استند كيف و كوله پشتي ، قفسه كفش و … چالش ديگر تنوع طرح و رنگ اين لباس ها بود كه عمدتا هم از رنگ هاي گرم براي طراحي اين لباس ها استفاده شده است كه همنشيني اين رنگ ها در كنار هم يك بي نظمي را بوجود مياورد ، بواسطه ي همين مساله ما سعي كرديم كه در پس زمينه ي اين اجناس هيچگونه رنگ گرمي كار نشود و از رنگ خاكستري روشن براي قفسه ها ، كف و ديوار ها تا ارتفاع قفسه ها استفاده شد، و رنگ نارنجي كه تم اصلي كار اين برند بود را به سقف و قسمت بالادست ديوار ها منتقل كرديم چرا كه اين رنگ نارنجي اگر در كنار لباس ها قرار ميگرفت بواسطه هيجان زيادي كه در خود دارد بر رنگ هاي موجود در لباس ها غالب ميشد و اجازه ي ديده شدن به آنها را نميداد و به نوعي آنها را از كانون توجه خارج ميكرد ، و از طرفي با توجه به ارتفاع بلند سقف فضاي منفي زيادي براي قرار گيري لوگو مغازه بوجود مي آمد كه موجب خوانايي بهتر اين لوگو ميشد .
چالش ديگر اين پروژه مساله محدوديت مالي بود كه همواره در اكثر پروژه ها همراه ماست ، در طراحي اين پروژه نيز سعي شده تمهيدات لازم براي كنترل هزينه ها بكار رود ، براي مثال تمام قفسه ها از پروفيل آهني سبك ساخته شدند كه اكثر ديتيل هاي آنها نيز با پروفيل يك در دو سانتي متري طراحي شده كه كمترين وزن ممكن را در بين پروفيل هاي آهني داراست و اين خود موجب اجراي اين استندها با كمترين هزينه ممكن ميشود و از طرفي استفاده از پروفيل فولادي موجب استحكام و دوام بالاي اين اجزا نيز ميشود.
براي كنترل هزينه ها هيچ حركتي جز رنگ آميزي روي سقف انجام نشد و تاسيسات روي سقف بصورت اكسپوز به نمايش در آمدند .

خانه بیرانوند

ايده اوليه طراحي اين خانه ايجاد يك شاه نشين سنتي در بهترين نقطه ي اين خانه بود ! اين شاه نشين بايد به گونه اي جانمايي ميشد كه در كنار مبلمان مدرن مابقي فضاهاي خانه همنشيني داشته باشد ! يك سكوي ١٦ متر مربعي با سه پله ارتفاع كه هم به فضاهاي داخلي اشراف دارد و هم با توجه به جانمايي يك پنجره قدي بزرگ منظر خيلي خوبي از حياط پشتي و باغچه ميگيرد ! دسترسي مستقيم به آشپزخانه دارد و با متكا و بالش مبله شده است ! بي درنگ آدم تحريك ميشود به آنجا برود و لم بدهد ! و البته يك چاي گل دم كه حس فضا را تكميل كند !
ما ميخواستيم در عين حال كه خانه با اين بازسازي تبديل به يك خانه مدرن ميشود و پاسخگوي مسائل جديد خود هست ، كماكان درخدمت يك خانواده سنتي باشد! پدر و مادر ميان سالي كه بهترين لحظاتشان را قرار است در اين خانه در كنار فرزندان ، نوه ها ، عروس ها ودامادهايشان سپري كنند ! خانه اي كه هميشه ميزبان مهمان هايي است از خانواده گرفته تا فاميل و اقوام !
ميشود ظاهري سراسر امروزي و مدرن داشت ولي حال و هوا و صفاي خانه هاي قديمي روستايي را داشت ! خانه هايي بهينه از هر نظر ! خانه هايي بي ادعا بدون هيچ تلاشي براي تظاهر و خودنمايي! خانه هايي بدون هيچ عنصر اضافه و تزييني ! خانه هايي متناسب با اقليم ، اقتصاد ، فرهنگ و هر انچه ضرورت و الزامي كه در زمان و مكان خاص خود وجود داشت ! خانه هايي كه خالصانه در خدمت زندگي ساكنانشان بودند و ديگر هيچ ! خانه هايي كه به معناي واقع خانه بودند !
ما براي رسيدن به چنين ايده آلي بيش ازينكه در گذشته كنكاش كنيم نگاهمان به امروز است ! گذشته به ما آموخت كه پاسخ سوالاتمان را در زمانه خويش جستجو كنيم !

خانه بيرانوند يك خانه دو طبقه است كه در طبقه همكف يك آشپزخانه و حمام و دستشويي قراردارند همراه با يك فضاي پذيرايي پيوسته كه متشكل از فضاي تماشاي تلويزيون كه مبلمان مدرن دارن ، فضاي نهارخوري و فضاي نشيمن سنتي اصلي يا همان شاه نشين ، يك راه پله ي فلزي شيشه اي ارتباط عمودي بين طبقات را فراهم ميكند و در طبقه بالا نيز سه عدد اتاق خواب و نشيمن دوم قرار دارند !
نماي ساختمان در نهايت سادگي كار شده و با متريال اندود سيماني ليسه رنگ شده پوشش داده شده است! بازشو ها در جهت حفظ محرميت ، امنيت و همچنين دفع تابش نور نامطلوب غرب داراي شيد هاي عمودي فلزي هستند كه در عين حال به الماني در نماي بيروني ساختمان تبديل شده و كنتراستي را با سطح سفيد ساده نما ايجاد كرده اند !
سقف شيب دار موجود ازين جهت انتخاب شده كه مقرون به صرفه ترين سيستم سازه اي براي افزودن يك طبقه به اين ساختمان است

خانه طاهری

چالش اصلي اين پروژه كمبود منابع مالي بود كه اجازه ي دخل تصرف بيشتر در اجزاي اين خانه را به ما نميداد ، چراكه اين خانه ايراداتي بسيار اساسي داشت ازجمله اينكه با وجود اينكه خانه از دو طرف ميتوانست نور بگيرد ولي هيچكدام از فضاهاي اصلي نور مستقيمي دريافت نميكردند ، در جبهه شمال كه راهرو ورودي و گاراژ قرار گرفته بود و در جبهه ي جنوبي نيز اتاق خواب حال پذيرايي در قسمت مياني قرار گرفته و آشپزخانه در ضلع جنوبي كنار اتاق خوب به شكلي كه در انتهاي آشپزخانه امكان نورگيري از حياط خلوط مهيا بود لذا ما از همين فرصت استفاده كرده و بازشو شيشه اي بزرگي را در آن قسمت قرار داديم كه حداكثر نور ممكن را به آشپزخانه منتقل كند و براي هدايت اين نور بسمت حال و پذيرايي تمام متريال هاي كف و جداره را سراميك سفيد براق و همينطور جنس كابينت را نيز سفيد براق در نظر گرفتيم تا با اين ترفند آشپزخانه حداكثر تلاش خود را براي انتقال نور ازين مجرا به حال پذيرايي انجام دهد .
براي ديوارهاي داخلي فضاها نير رنگ سفيد و خاكستري روشن با نورپردازي نچرال در نظر گرفته شد . و با يك لمينت پاركت طرح چوب سعي شد تعادل رنگي در فضا ايجاد شود

فست فود حمید و حامد

فست فود حميد حامد يك فست فود خياباني است كه پس از ٨ سال فعاليت در اين حوزه تصميم گرفت كه شعبه جديد خود را تاسيس نمايد و براي طراحي معماري آن به دفتر ما مراجعه كرد ، سايت اين پروژه يك مغازه ٣٦ متري است كه نيمي ازين مساحت به يك واحد آشپزخانه فول تجهيزات اختصاص داده شده است و در مابقي مساحت باقي مانده يك كانتر فروش و فضايي براي سرو غذا نيز در نظر گرفته شده است ، چالش اصلي اين پروژه حداكثر استفاده ممكن از مساحت و تامين فضاي پذيرايي بيشتر براي مشتريان است.
در قسمت داخلي در خوشبينانه ترين حالت امكان جانمايي دو ميز چهارنفره وجود داشت آن هم نه خيلي استاندارد ولي قابل استفاده! لذا ما سعي كرديم از ظرفيت فضاي بيروني و فضاهايي بينابيني براي تامين جاي نشستن مشتريان استفاده كنيم . در جداره اصلي مغازه رو به خيابان يك ميز طولي قرار گرفت كه در هردوطرف آن يعني داخل مغازه و بيرون آن در پياده رو ميشد ٦ عدد صندلي استول بار قرار داد ، براي باغچه ي موجود نرده هايي طراحي شد كه از دل اين نرده ها نيز نيمكت هايي ايجاد شد كه فضاي مناسبي را براي نشستن مهيا ميكرد . همينطور در جداره شمالي مغازه كه داخل كوچه قرار ميگرفت نيمكت ديگر در نظر گرفته شد .
متريال هاي استفاده شده دراين فضا عمدتا از دو گروه تشكيل ميشوند ، گروه اول متريال هاي بتني در حالت هاي مختلف براي زمينه مانند تايل هاي بتن اكسپوز در جداره هاي داخلي ، اندود سيماني ليسه براي جداره هاي بيروني و كفسازي بتي و گروه دوم متريال هايي با رنگ هاي گرم مثل چوب كه با قرار گرفتن در كنار توسي بتن ها جلوه ي خيلي زيباتري از خود نشان ميدهند ، كه عمدتا براي صفحه ي ميزها و سقف مغازه از آن استفاده شده است ! براي ديوار داخلي اصلي اين مغازه كه بهترين ديد را از داخل خيابان دارد يك كار هنري كه نقاشي روي سيني هاي سنگي پيتزا بود صورت گرفت ، نقش هايي كه روي اين سيني ها ايجاده شده طرحي تلفيقي با الهام از نقش و نگار هاي لباس بومي مردم لرستان است . علاوه بر اين از تمام فرصت هاي ممكن براي حضور گل و گياه در فضاهاي داخلي و بيرون اين مغازه نيز استفاده شد

گیم سنتر ریون

يك مغازه ي دو طبقه با حدودا ١٦٠ متر مساحت بر يك خيابان نسبتا شلوغ در شهر خرم آباد به ما ارجاع شد و هدف تبديل آن به به يك مركز بازي هاي رايانه اي بود ، كف و ديوار هاي مغازه در طبقه پايين تا زير سقف سراميك بود و مالك هم تاكيد داشت كه مستجر جديد حق تغيير اساسي در ديوار ها را ندارد و از طرفي طرح و رنگ سراميك ها به شكلي نبود كه ما بتوانيم طرح و كانسپتي را بر اساس آنها براي كار در نظر بگيريم ، اين چالش در ادامه تبديل به فرصتي شد كه ما براي حل آن به راه حلي برسيم كه علاوه بر حل چالش اصلي ، يك فرم و هويت خاص را براي پروژه به وجود بياورد ! ما روي تمام ديوار ها از ارتفاع ٤٠ سانتي متري تا دومتري يك شاسي كشي چوبي انجام داديم و روي اون رو با ورق هاي موجدار قرمز رنگ پوشش داديم ! چهل سانتي پاييني را با امتداد دادن موكت هاي كف پوشانديم و فاصله بالاتر از دو متر تا زير سقف را با رنگ پلاستيك مشكي كرديم به گونه اي كه بعدا بشود با يك شستشو ي ساده كاملا آن را ازبين برد ! به واسطه شاسي كسي چوبي پشت ورق ها ،فضاي خالي در حد پنج سانتي متر ايجاد شد كه به ما اجازه ميداد تمامي كابل كشي هاي مورد نياز سيستم ها را از آنجا عبور دهيم . در قسمت هايي از كار ما نيازمند ديوارهاي جدا كننده داشتيم كه براي اين كار نيز ما از همين ورق هاي فلزي با استراكچرهاي فولادي استفاده كرديم ، يكي ديگر از مزيت هاي اين ورق هاي فلزي مقاومت بالاي آنها در برابر اصطكاك بود ، چيزي كه مثلا يك ديوار گچ رنگ شده از آن برخوردار نيست ! و البته قيمت ارزان اين ورق ها كه شايد مهم ترين عامل در انتخاب آنها براي اين فضا بود ! اين ورق ها در بازار شهر خرم آباد از تنوع رنگ بالايي برخوردار نيستند و ازينرو ما از بين رنگ هاي موجود قرمز را انتخاب كرديم چرا كه قرمز رنگيست كه علاوه بر هيجان ذاتي كه در خود دارد خيلي خوب توجه عابران پياده را به خود جلب ميكند .
خلاقيت ما در طراحي اين پروژه به انتخاب ورق هاي محدود نشد ، ما چند روزي را در ابتداي فرايند طراحي صرف جستجو در گيم نت هاي سطح شهر و سرچ در اينترنت و ديدم نمونه كارهاي داخلي و خارجي كرديم ! كاري كه معمولا براي هر پروژه اي انجام ميدهيم !
دنبال طرح مساله هاي جديد بوديم ! نميخواستيم قبول كنيم كه براي يك گيم نت يك دستگاه پلي استيشن و ال سي دي چسبيده به ديوار و دوتا صندلي جلوي آن كافيست ! كاري كه همه انجام ميدهند ! ما بدنبال ايجاد كيفيت افزوده بوديم ! در عين حال نميخواستيم كاراضافه اي هم انجام بدهيم ! در فرايند تحقيقاتمان ما متوجه نكته هاي جالبي شديم ! مثلا اينكه برعكس دوران كودكي ما كه اين بازي يك نفره يا دو نفره بود ! الان امكان اين وجود داشت كه چهار نفر روي يك دستگاه پلي استيشن با هم فوتبال بازي كنند و اتفاقا بازي چهار نفره خيلي هم پر طرفدار است ! و جالب اينجا بود كه در هيچكدام از نمونه هاي داخلي و خارجي كه ما ديديم مبلمان مناسبي براي اين كار در نظر گرفته نشده بود ! ما مبل چهار نفره را براي اين كار طراحي كرديم ! مبلي كه در دوطبقه با اختلاف ارتفاع طراحي شد و اين امكان را به كاربر ميداد كه چهار كاربر بدون مزاحمت يك بازي فوتبال چهار نفره پرهيجان را تجربه كنن !
زير هر ال سي دي يك ميز كوچك قرار گرفت كه علاوه بر جانماي دستگاه پلي استيشن مجهز به يك صفحه ي ريلي بود كه به سمت مبل كشيده ميشد و افراد ميتوانست وسايل خود يا چاي و قهوه و خوراكي خود را روي آن بگذارند يا گوشي تلفن خود را براي شارژ به پريز آن بزنند ! در طبقه بالا كه يك بوفه در نظر گرفته شد كه كنار اين بوفه يك فضاي مبله براي استراحت و گردهمايي كاربران طراحي شد ، مبلمان اين فضا به شكلي طراحي شد كه مناسب برگزاري بازي مافيا و بازيهايي ازين قبيل باشد . و در آخر اينكه اين پروژه با تمام ويژگيهاي ذكر شده از صفر تا صد توسط تيم ما طراحي و اجرا شد و درعين حال كه از زيباي خاص خود برخوردار است و بخوبي پاسخگوي نيازها و چالش هاي خود هست با توجه به ترفندهاي خلاقانه اي كه در طراحي آن بكار برده شد با هزينه بسيار كمي براي كارفرما به بهره برداري رسيد.