خانه ملکی

خانه‌ی آقای ملکی یک ساختمان ویلایی قدیمی بود که مالک پس از خرید آن، شخصا برای بازسازی آن اقدام کرده بود.
با توجه به شکل هندسی ملک که مستطیلی کشیده ولی باریک به عرض 4.76 متر و طول 19.50 متر بود طراحی پلان و جانمایی فضاها برای کارفرما عملا غیر ممکن بود و بطوریکه پس از تقویت سازه ساختمان به این نتیجه رسیده بوند که کار را به یک تیم تخصصی واگذار کنند.
کار به ما ارجاع شد‌. ساختمان دارای دو طبقه با سازه‌ای ضعیف که فقط از جهت ورودی حیاط و در معبر اصلی نور میگرفت.
درخواست کارفرما یک واحد دوبلکسی دو خوابه و همچنین طراحی روف گاردن بر روی پشت بام بود.
چالش اصلی پروژه تامین نور فضاها و همچنین چیدمان و ارتباط عمودی دو طبقه با یکدیگر بود.
از سمت ورودی، حیاطی با طول 5 متر در نظر گرفته شد که هم به عنوان پارکینگ رو باز استفاده شود و هم، مرز نورگیری به فضاهای داخلی نزدیکتر باشد.
بلافاصله پس از حیاط، درب ورود به ساختمان یک فضای رخت آویز و کفشکن ورودی داخلی را تعریف میکنند. بعد از ورودی فضای پذیرایی با پنجره‌ای عریض مشرف به حیاط بود که انتهای آن آشپزخانه‌ای مفصل با جزیره‌ای چند کاربره طراحی شده.
در انتهای ملک و کورترین نقطه آن یک نورگیر به موازات ضلع کوچکتر، از ابتدا تا انتهای مرز ساختمان به عرض 1.20 متر ایجاد کردیم. و نور رو از سقف به طبقه همکف وارد کردیم.
در همکف و زیر این نورگیر پله‌های دسترسی به طبقه دوم با سه بازو کار شد. و در فضایی بین این پله و آشپزخانه سرویس های بهداشتی را قرار دادیم .
دیوار سرویس بهداشتی و دیوار آشپزخانه مشترک بودن ولی پیش آمدگی آن به حدی بود که دید مستقیم به در ورودی توالت نبود .
در طبقه دوم با حرکت بازوی آخر پله روی دیوار جانبی فرصتی ایجاد شد تا اتاق اول را همجوار با پله در نظر بگیریم و راهروی اصلی طبقه از کنار در اتاق عبور میکرد. پنجره‌ای از اتاق به فضای پله باز شد و نورگیر انتهایی، همزمان نور را به دو فضای پله و اتاق وارد میکرد.
اتاق دوم رو در ضلع جلویی ساختمان مشرف به حیاط در نظر گرفتیم اتاقی که تراس کوچکش آن را به فضای بیرون وصل میکرد.
حمام مفصلی چسبیده به دیوار اتاق خواب اصلی طراحی شد که به راحتی فضای تمام تجهیزات را تامین میکرد.
فضای بین اتاق‌ها که نه نور کافی و نه ابعاد مناسبی داشت تنها مسیر ممکن برای ارتباط با پشت بام بود.
تصمیم گرفتیم سقف این قسمت رو برداریم و روی سقف با ایجاد یک نورگیر هم بتونیم نور رو به فضا وارد کنیم و هم پله ارتباطی به پشت بام را توی همین نورگیر طراحی کنیم.
در نهایت پله‌ها به صورتی طراحی شد که فضای زیرش را بتوانیم به عنوان انبار و جلوی آن را برای فضای خدماتی استفاده کنیم.

خانه بیرانوند

ايده اوليه طراحي اين خانه ايجاد يك شاه نشين سنتي در بهترين نقطه ي اين خانه بود ! اين شاه نشين بايد به گونه اي جانمايي ميشد كه در كنار مبلمان مدرن مابقي فضاهاي خانه همنشيني داشته باشد ! يك سكوي ١٦ متر مربعي با سه پله ارتفاع كه هم به فضاهاي داخلي اشراف دارد و هم با توجه به جانمايي يك پنجره قدي بزرگ منظر خيلي خوبي از حياط پشتي و باغچه ميگيرد ! دسترسي مستقيم به آشپزخانه دارد و با متكا و بالش مبله شده است ! بي درنگ آدم تحريك ميشود به آنجا برود و لم بدهد ! و البته يك چاي گل دم كه حس فضا را تكميل كند !
ما ميخواستيم در عين حال كه خانه با اين بازسازي تبديل به يك خانه مدرن ميشود و پاسخگوي مسائل جديد خود هست ، كماكان درخدمت يك خانواده سنتي باشد! پدر و مادر ميان سالي كه بهترين لحظاتشان را قرار است در اين خانه در كنار فرزندان ، نوه ها ، عروس ها ودامادهايشان سپري كنند ! خانه اي كه هميشه ميزبان مهمان هايي است از خانواده گرفته تا فاميل و اقوام !
ميشود ظاهري سراسر امروزي و مدرن داشت ولي حال و هوا و صفاي خانه هاي قديمي روستايي را داشت ! خانه هايي بهينه از هر نظر ! خانه هايي بي ادعا بدون هيچ تلاشي براي تظاهر و خودنمايي! خانه هايي بدون هيچ عنصر اضافه و تزييني ! خانه هايي متناسب با اقليم ، اقتصاد ، فرهنگ و هر انچه ضرورت و الزامي كه در زمان و مكان خاص خود وجود داشت ! خانه هايي كه خالصانه در خدمت زندگي ساكنانشان بودند و ديگر هيچ ! خانه هايي كه به معناي واقع خانه بودند !
ما براي رسيدن به چنين ايده آلي بيش ازينكه در گذشته كنكاش كنيم نگاهمان به امروز است ! گذشته به ما آموخت كه پاسخ سوالاتمان را در زمانه خويش جستجو كنيم !

خانه بيرانوند يك خانه دو طبقه است كه در طبقه همكف يك آشپزخانه و حمام و دستشويي قراردارند همراه با يك فضاي پذيرايي پيوسته كه متشكل از فضاي تماشاي تلويزيون كه مبلمان مدرن دارن ، فضاي نهارخوري و فضاي نشيمن سنتي اصلي يا همان شاه نشين ، يك راه پله ي فلزي شيشه اي ارتباط عمودي بين طبقات را فراهم ميكند و در طبقه بالا نيز سه عدد اتاق خواب و نشيمن دوم قرار دارند !
نماي ساختمان در نهايت سادگي كار شده و با متريال اندود سيماني ليسه رنگ شده پوشش داده شده است! بازشو ها در جهت حفظ محرميت ، امنيت و همچنين دفع تابش نور نامطلوب غرب داراي شيد هاي عمودي فلزي هستند كه در عين حال به الماني در نماي بيروني ساختمان تبديل شده و كنتراستي را با سطح سفيد ساده نما ايجاد كرده اند !
سقف شيب دار موجود ازين جهت انتخاب شده كه مقرون به صرفه ترين سيستم سازه اي براي افزودن يك طبقه به اين ساختمان است

ساختمان اداری تجاری جمشیدی

پروژه آقای جمشیدی از تجمیع دو ملک در بر یکی از خیابان‌های شلوغ شهر، زمینی ال شکل را در اختیار ما می‌گذاشت که باید برای آپارتمانی اداری تجاری طراحی میشد.
طبق خواسته کارفرما طبقه همکف به عنوان قصابی و زیرمین فضای کارگاه قصابی، و سه طبقه دو واحده روی تجاری با کاربری اداری باید طراحی میشد.
ملک فقط از جهت معبر اصلی نورگیر بود و در سه جهت دیگر همسایگی وجود داشت.
با توجه به اهمیت ویژه طبقه تجاری و همچنین بَر اصلی ساختمان که باید تماما در خدمت تجاری می‌بود، اساسی ترین مساله‌ای که تیم با آن مواجه بود دسترسی‌های به طبقات و جای‌گذاری باکس پله و آسانسور بود.
شکل هندسی ال مانند زمین فرصت خوبی بود تا کورترین نقطه رابرای فضای پله و آسانسور انتخاب کنیم و کمترین طول از بَر ملک را برای ورودی تعریف کنیم. راهرویی با عرض دو متر و طول حدودا هشت متر ما را به دستگاه پله وصل میکرد و این ارتباط عمودی، در طبقات به فضایی لابی طور میرسید که تقسیم بندی فضاها را آسان‌تر می‌کرد.
طبقه تجاری با حداکثر استفاده از بَر ملک با ارتفاع پنج متر و همچنین نیم طبقه‌ای در انتهای مغازه با نماهای کاملا شیشه به صورتی تعریف شد که از حداکثر ظرفیت‌های ملک برای ویترین و نمایش استفاده شود‌.
با توجه به وضعیت نورگیری ملک و همچنین عرض کم اون تقسیم بندی فضا در عرض زمین، برای دو واحد در طبقات امکان پذیر نبود.
یک واحد را در کشیدگی عرض ملک و تماما با پنجره‌های قدی رو به معبر تعریف کردیم و واحد دوم در انتهای ملک قرار گرفت که برای تأمین نور آن از یک نورگیر وسیع با ابعاد 4 در 3 متر چسبیده به مرز همسایگی در انتهای زمین استفاده کردیم.
سطح نورگیری بالای این وید هم فرصت تامین نور تمام فضاهای واحد را به ما می‌داد و هم از لحاظ فنی و مقررات ملی با ابعاد استاندارد خود جزء محدوده ملک حساب نمی‌شد و مالک جریمه‌ای بابت اضافه ساخت آن پرداخت نمی‌کرد.
برای واحدهای جلویی بالکن‌های طولی به گونه‌ای در عمق ملک نفوذ کردند  که کمترین سطح مقطع را با شلوغی خیابان داشته باشند و همزمان با وجود باغچه‌ و سکوی نشیمن فرصتی باشند برای استراحت‌های کوتاه و لحظه‌ای.
با توجه به اهمیت زیاد نماهای جانبی در این پروژه و همچنین نمای اصلی اون که در بر خیابان اصلی بود متریال مورد استفاده اندود سیمان لیسه سفید و روی آن رنگ نانوی عایق در نظر گرفته شد تا هم یکپارچگی و زیبایی نماها را داشته باشیم و هم از لحاظ مالی هزینه‌ها را کنترل کرده باشیم.

طراحی نما ساختمان آقای طاهری

 

این کار از معدود پروژه‌هایی بود که دفتر ما در حوزه طراحی نمای ساختمان انجام داده چرا که بر این باوریم نمای ساختمان جزئی از ساختمان هست و جدای از کلیت آن نیست.
پس از ارجاع کار به دفتر و بررسی‌های اولیه خوشبختانه ساختمان در مرحله‌ای بود که فرصت پیوند دادن نما به کلیت ساختمان و ایجاد تغییرات اساسی وجود داشت.
ساختمان در دوجهت نور میگیرفت و چالش اصلی پروژه جهت شرقی_غربی ساختمان بود که فضاهای پذیرایی و آشپزخانه از نمای اصلی، نور غرب(مزاحم و آزارنده) میگرفتند.
با ایجاد بازشوهای قدی و عریض برای پذیرایی و آشپزخانه سعی کردیم نور لازم و ویو مناسب رو برای فضا تامین کنیم و البته برای در امان ماندن از نور غرب، جداره اصلی ساختمان در قسمت بازشوها نیم متر عقب نشینی کرد و دور تا دور هر پنجره ورق‌های فلزی به طول نیم متر از لبه پنجره رو به بیرون نصب شده تا مجموعا یک سایه‌انداز یک متری روی هر پنجره ایجاد شود و این حرکت کانسپت اصلی این پروژه رو شکل داد.
پشت هر‌ پنجره باغچه‌هایی در طول آن کار شد تا علاوه بر جلوه‌ی زیبا خود با ایجاد پوشش گیاهی تا حدی ورود گرما و گرد و خاک را به داخل کاهش دهد.
ورودی تراس جلوی آشپزخانه در پلان قبلی از پذیرایی بود و آشپزخانه دسترسی مستقیم به تراس نداشت و نور کافی این فضا تامین نمیشد.
ما تراس را عریض‌تر کردیم و ورودی اون رو با یک درب شیشه‌ای از داخل آشپزخانه تأمین کردیم. در این حالت نور فوق‌العاده با کیفیتی از کنار وارد آشپزخانه می‌شود و در بهترین حالا خود قرار میگیرد.
از دیگر چالش‌های مهم هر ساختمان نماهای جانبی اون هستن که معمولا به دلیل هزینه های اضافی پوشش خاصی برا آن‌ها انتخاب نمی‌شود و جدای از کلیت آن به حال خود رها می‌شوند.
با انتخاب متریال مناسب با توجه به شرایط مالی پروژه توانستیم این کلیت را حفظ کنیم.
متریال اصلی را سیمان لیسه کار کردیم و روی آن با رنگ نانوی سفید پوشش داده شد تا هم عایق رطوبتی کل ساختمان باشد و هم زیبایی مد نظر ما را تامین کند و هم نماهای جانبی را پوشش دهد.

ساختمان مسکونی مخروطکار

هميشه شرايط ايده آلي براي خلق يك اثر معماري وجود ندارد ! ، هرپروژه محدوديت هاي خاص خود را دارد يا شايد بهتر باشد كه مطلب را اينگونه مطرح كنيم كه هر ساختمان مسائل خاص خود را دارد و به منظور و هدف خاصي ساخته ميشود !
اين پروژه كه يك پروژه مشاركتي بين يك شركت خصوصي و يك سازمان دولتي است
و تصميم گيري هاي اوليه ، طراحي و معماري آن طبق روال معمول پروژه هاي دولتي انجام شده ، ولي پيمانكار اين ساختمان كه از شركت هاي ساختماني با سابقه استان لرستان است تصميم ميگيرد حداقل براي طراحي نما به يك تيم معماري مراجعه كند .
ساختمان در مرحله ي اجراي اسكلت به ما ارجاع داده شد ، قبل از شروع از ما خواسته شد كه طبق توافق شركا بايد نماي ساختمان تركيبي از سنگ و آجر باشد ، و مابقي كار به تيم ما سپرده شد ،
خوشبختانه هنوز هيچ ديوار چيني انجام نشده بود و از طرف كارفرما اين اجازه به ما داده شد تا پلان هاي داخلي را تا اندازه اي كه اسكلت به ما اجازه ميداد دستكاري كنيم ! اين دستكاري در پلان عمدتا شامل استاندارد سازي فضاهاي داخلي ميشد و به خاطر اسكلت كار شده امكان دخل و تصرف بيشتر در حجم كلي كار براي ما فراهم نبود .
در ادامه يك طراحي داخلي ديفالت هم براي واحد ها در نظر گرفته شد كه در صورت تمايل خريداران واحدها امكان اجراي آن فراهم باشد ،

در طراحي نماي اين ساختمان اولين مساله اي كه مدنظر ما بود ايجاد پنجره هايي با حداكثر مساحت ممكن بود ، پنجره هايي با okb ٤٠ سانتي متري و ارتفاع ٢ متر ، قيد افقي در ساختار اين پنجره ها وجود ندارد و براي تامين امنيت اين پنجره يك نرده فلزي در جبهه ي بيروني پنجره ها در نظر گرفته شده كه تا ارتفاع ٩٠ سانتي متر از كف ادامه پيدا ميكند . اين نرده در قسمت بازشو پنجره ها سي سانتي متر نيز پيشروي افقي رو به بيرون دارند ، يك كادر سنگي بيست سانتي متري نيز دور پنجره ها در نظر گرفته شده كه علاوه بر زيبايي كه به پنجره ها داده تا حدودي از پنجره محافظت ميكند .
متريالي كه براي جداره هاي نما در نظر گرفته شده شامل يك مدل آجر نسوز سفيد رنگ و سنگ سفيد چيني ازنا ميباشد، و به سادگي هرچه تمام تر بدون هيچ آرايه و اضافاتي در جداره كار شده اند و در خدمت ايجاد حجم كلي اين ساختمان هستند ، اهداف اصلي در طراحي نماي اين ساختمان را ميشود موارد زير برشمرد ؛ رسيدن به طرحي با كمترين هزينه در عين حال زيبايي قابل ارائه ، امكان اجرا با نيروهاي اجرايي دردسترس ، رعايت استانداردها و ضوابط ، كار در چهاچوب توافقات انجام شده بين شركا ، اجرا با حداكثر سرعت ممكن و استفاده از مصالح دردسترس و بومي ، استفاده از مصالحي با كمترين ميزان جذب گرما با توجه به رنگ روشن اين مصالح ، اجراي سنگ در قسمتهاي پاييني و پوشش تمام جداره طبقات در ارتفاع هاي بالاتر با آجر و بالابردن ايمني ساختمان ازين جهت .

طراحي اين پروژه از جهاتي براي ما تجربه ي
ارزشمندي بود ! چراكه اين پروژه با بازخوردهاي متناقض زيادي از جانب شهروندان و مخاطبان ما همراه بود !
گروهي از مخاطبان از سادگي و بهينه بودن اين كار لذت ميبردند و گروهي بيان ميكردند كه كار برايشان خسته كننده است و از ما انتظار كاري پرهيجان تر و شلوغ پلوغ تر را داشتند ، واقعيت امر اينست كه از نظر ما ارائه يك آلترناتيو مينيمال و فانكشنال براي اين پروژه بسيار كار هوشمندانه اي بود چرا كه شرايط پيچيده ي اين پروژه پذيراي چيز ديگري نبود ! كارفرماهاي اين پروژه دو مجموعه بودند كه قطعا در هركدام ازين مجموعه افرادي با نظرات متفاوت حضور داشتند ، تعهدات و قراردادهايي بين اين دو گروه رد و بدل شده بود و همه ي اين عوامل در به وجودآمدن آلترناتيو نهايي اثر گذار بودن، در اينطور شرايطي طرح پيشنهادي نميتوانست بر اساس سليقه فردي يا يك كانسپت خاص پيش برود ، بلكه بايد طرحي ميبود كه براي جز به جز آن دلايل فني و واضحي ارائه ميشد ، منظور از دلايل واضح شايد دلايلي باشد كه بتوان آنها را بصورت كمي بيان كرد ! طرحي كه بر اساس استانداردها ، ضوابط فني ، طرحي در چهارچوب توافقات انجام شده ، طرحي منطبق بر وضعيت سازه اي موجود ، شايد مهم تر از هرچيز مساله اي مالي پروژه بود كه اثر گذار بود ، در شرايط موجود هرگونه هزينه تراشي براي كار عملا نميتوانست رضايت گروه هاي كارفرما را جلب كند بلكه كار زماني ميتوانست مهر تاييد را بگيرد كه از لحاظ مالي نيز پيشنهاد ارائه شده نسبت به هزينه هاي متداول بازار مقرون به صرفه تر باشد ،
مصالح پيشنهادي مصالح ارزاني بودند و طرح ارائه شده از هيچگونه پيچيدي برخوردار نبود و اين نكته خود موجب كمتر شدن دستمزد نيروهاي اجرايي و در عين حال افزايش سرعت اجرا ميشد . بعد از تمام مسائل ذكر شده بايد به اين نيز اشاره كرد كه ركن زيبايي همواره ركن لاينفك معماريست و در پيچيده ترين شرايط نيز همواره از معمار اين انتظار مي رود كه پيشنهادش با تمام تدابيري كه دارد بايد زيبا هم باشد و ما نيز تمام تلاش خود را در اين راستا انجام داده ايم .

عالی نژاد

عالی نژاد

این ساختمان چهار طبقه در مرحله‌ای به ما ارجاع شد که کارفرما اسکلت ساختمان و دیوار چینی‌های دور ساختمان را انجام داده بود.
به دلیل عدم برنامه‌ریزی‌های پیش از اجرا، کارفرما در این مرحله به این نتیجه رسیده بود که برای ادامه کار باید به یک معمار مراجعه کند.
به درخواست کارفرما یک واحد مجزا روی پیلوت و یک واحد دوبلکسی روی این دوطبقه باید طراحی می‌شد.
ملک جنوبی بود و معبر اصلی در شمال ساختمان قرار داشت. در جهت جنوب دو متر حیاط خلوت وجود داشت.
خوشبختانه دستگاه پله و آسانسور در وسط ملک جای‌گذاری شده بود و برای تقسیم فضاها فرصت مناسبی ایجاد کرده بودن.
تصمیم گرفتیم آشپزخانه ‌ها رو قسمت جنوب ملک کار کنیم که نور مطلوب‌تری میگرفتن و کنار اون ها تراس‌های عمیقی تا مرز دیوار باکس پله ایجاد کنیم.
با عمق دادن به تراس‌ها هم فضای با کیفیت و قابل استفاده‌ای برای دورهمی‌های خصوصی بوجود اومد و هم ارتباط آشپزخانه با بازشوهای قدی و عریض با تراس شکل گرفت.
فضای پذیرایی و نشیمن در مرکز قرار گرفتند، خواب‌ها و حمام در قسمت شمالی زمین.
از چالش‌های اصلی پروژه ارتباط عمودی بین طبقات واحد دوبلکسی بود.
اینکه ملک یک باکس پله اصلی داشت و در این واحد باید یک پله دیگر بصورتی کار می‌شد که هم ارتباط عمودی رو داشته باشیم و هم پرت فضا به حداقل ترین حال خودش می‌رسید.
وید در نظر گرفته شده برای پله دوم دقیقا روبروی باکس پله اصلی بود
پله ‌ها رو در سه شمشیری جوری چیدمان کردیم که کمترین پیشروی رو داخل فضا داشته باشن. و طراحی اونها به شکلی معلق بود ، از یک طرف به دیوار و طرف دیگر با سیم بوکسل از سقف آویز میشدن.
در  لول اول واحد دوبلکسی آشپزخانه و تراس و پذیرایی جای گذاری شدن و در لول دوم اتاق‌های خواب،یک نشیمن خصوصی بزرگ، یک آبدارخانه دقیقا در مرکز و روبروی پله معلق، و یک تراس بزرگ در قسمت جنوبی.
به درخواست کارفرما روی پشت بام ساختمان باغچه‌های دور تا دور شکل گرفتن و در مرکز اونها یک آلاچیق طراحی شده